از ساعت ۸ امشب فیلتر فیسبوک برای عده زیادی از کاربران اینترنت برداشته شده است.

 

 

به گزارش گروه وبگردی روزنما، امشب ۲۵ شهریور برای کاربران زیادی در سرتاسر کشور فیلتر شبکه اجتماعی فیسبوک برداشته شده است.

چند روز پس از روی کار آمدن رسمی دولت دکتر روحانی، سایت هاشمی رفسنجانی در اقدامی معنا دار و همزمان با درخواست‌ها و خوش بینی کاربران فیسبوک به رفع فیلتر این شبکه ی اجتماعی در ایران، جمله‌ای مثبت از هاشمی رفسنجانی را که سال گذشته بیان شده بود بازنشر کرد.

طبق گفته‌ی مسوولان [از جمله مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی]، «عضویت در این شبکه‌ها به‌طور طبیعی جرم نیست اما دور زدن سامانه فیلترینگ کشور طبق قانون جرم محسوب می‌شود».

بنا بر صحبت های انجام شده احتمال رفع فیلترینگ فیسبوک در شهریور ماه داده شده بود. شرایط موجود میتواند گواهی از به سرانجام رسیدن این گفتگو ها باشد.

Untitled-1

طبق همه پرسی روزنما در فضای اینترنت، کاربران زیادی از شهر های تهران، ساری، رشت، اهواز، کرج، هشتگرد و … توانسته اند امشب بدون فیلتر وارد فیسبوک خود شوند. اشتراک های اینترنتی این کاربران نیز مختلف بوده و اینترنت های دولتی(مخابرات) و خصوصی از سرویس دهندگان این کاربران بوده اند.

رفع فیلتر فیسبوک به این حالت ممکن است گام نخستی برای رفع کامل فیلتر این شبکه اجتماعی باشد و نتیجه گفتمان ها را به حقیقت برساند و یا میتواند به علت خللی در سیستم فیلترینگ اتفاق افتاده باشد و به زودی به حالت قبلی خود بازگردد.